אהבה מטעם ראשון: הבירה הגרמנית שאתם חייבים לנסות

אהבה מטעם ראשון: הבירה הגרמנית שאתם חייבים לנסות

שוב עיינתם בתפריט הבירות, שאלתם מה יש מהחבית, שמעתם הרבה שמות מרשימים שאתם כבר מלא זמן רוצים לנסות, ועדיין בחרתם בדרינק הרגיל שלכם כי לא התחשק לכם להמר על בירה לא מוכרת? באנו להרגיע אתכם – את הבירה הגרמנית הזאת אתם תאהבו כבר מהלגימה הראשונה (רק תנסו לא להתבאס על כל הפעמים שלא הזמנתם אותה)

בירת גרמנית

הנה כמה מיתוסים שמסתובבים בעולם ומתעקשים להישאר בו למרות שהוכח כבר שהם רחוקים מלהיות נכונים:

• נפוליאון היה נמוך (זה לא נכון, הוא היה מטר שבעים, שזה נחשב די סבבה בתקופתו).

• אפשר לראות את החומה הסינית מהחלל (“ממש לא”. וזה ציטוט ישיר של אסטרונאוטים שהסתכלו ממש חזק).

• לכל הבירות יש את אותו הטעם בפעם הראשונה

via GIPHY

 

בגלל שנפוליאון מת מזמן ולחלל כבר לא נגיע, בואו נדבר רגע על בירות. הסטיגמה שדבקה במשקה הזה אולי הייתה נכונה לפני 20 ו-30 שנים, כשמגוון הבירות המקומיות והזרות בישראל היה מצומצם והכרנו מעט מאוד מותגים. לכן אנחנו באים להפריך את הסטיגמה הזאת, לתקן את העוול שנעשה ולהגיד למי שהמציא אותה – חבר, פשוט שתית את הבירה הלא נכונה!

המציאות – וגם הברמן החביב עליכם – תומכים בטענה הזאת. לא כל הבירות נולדו שוות. נכון, חלקן מאד משעממות, סתמיות ומכבידות, מהסוג שעושים “וועעעעהההה” אחרי שטועמים מהן בפעם הראשונה (כולל הוצאת לשון, כן, בדיוק כמו שאתם עושים עכשיו). אבל יש כאלה שכל שלוק מהן טעים, במיוחד השלוק של הפעם הראשונה, גם אם מעולם לא טעמתם בירה.

כן, יש בירות מרעננות, קלילות ומעניינות, שחוץ מזה שהן כיפיות מאוד לשתייה, הן הבירות האולטימטיביות לשתות כשאתם עושים את צעדיכם הראשונים בעולם הבירות. הדוגמא הטובה ביותר לבירות כאלה היא ויינשטפן. כן, הבירה הגרמנית שהלוגואים שלה מככבים במסעדות והפאבים הכי מגניבים. ככה זה אצל בירות גרמניות עם מסורת של למעלה מ-1,000 (לא הוספנו 0 בטעות) שנים – הן כנראה עשו משהו טוב כדי להצדיק את הפופולריות שלהן.

אז בפעם הבאה שאתם בבר וממש רוצים להזמין בירה, אבל מפחדים להתבאס בגלל הטעם שלה, תשאלו אם יש ויינשטפן. הלגימה הראשונה ממנה תעשה לכם את הסוויץ’ (וגם תגרום לכם להיראות טוב בעיני החברים שלכם, כי ויינשטפן היא בירה של אנשים שמבינים בבירות). הנה עוד כמה דברים שכדאי לכם לדעת עליה, למקרה שישאלו למה בחרתם דווקא בה:

4 רכיבים, 1,000 שנים והרבה עננים – זאת ויינשטפן

הדבר הראשון שחשוב שתדעו על ויינשטפן, הוא שמדובר בבירת חיטה, ובירות חיטה, שידועות באיזון המדויק שלהן בין הטעמים המרים למתקתקים.

דבר שני שאתם צריכים לדעת עליה, הוא שמדובר בבירה עם עננים. רגע, אל תוציאו את המטריה עדיין, מדובר בעננים מסוג אחר, שנוצרים בכוס הבירה. רוב הבירות בברזים ובמקררים הן בירות מסוננות, זה אומר שבסיום פעולת ההתססה, כל השמרים (שבזכותם המשקה הופך לאלכוהולי) מסוננים מהמשקה וזה גורם לבירה בבקבוק להראות צלולה. זה אולי נחמד בעין, אבל פחות קול בפה. בבירה לא מסוננת, או כמו שהמקצוענים קוראים לה – בירה מעוננת, השמרים נשארים בתוך הבירה גם אחרי שתהליך התסיסה מסתיים, וכך למעשה מתבצעת תסיסה נוספת בבקבוק/חבית. הם מעניקים לה טעם מלא, ארומה איכותית ומתיקות נעימה.

ויינשטפן בירה גרמנית

הדבר השלישי – ויינשטפן היא פשוט בירה גרמנית קלילה וכיפית, שכולם נהנים ממנה, גם חובבי בירות ותיקים וגם אנשים שמעדיפים קוקטיילים מתקתקים כמו אפרול שפריץ, מוחיטו וסאוורים למיניהם. ויינשטפן מבוססת על 4 רכיבים בלבד: מים, לתת (חיטה), כשות ושמרים. כולם, אגב טבעיים לחלוטין. ככה שאתם יכולים להיות בטוחים שבחצי ויינשטפן שלכם אין תוספות מלאכותיות ושאר דברים לא רצויים, יש רק בירה טעימה והרבה מסורת.

ולבסוף – ויינשטפן מבושלת במבשלה גרמנית שהוקמה בשנת 1040, כמעט אלף שנים אחורה. אלף שנים שבהן המתכון הסודי עבר מדור לדור והמסורת נשמרה, כך שגם ב-2019 אנחנו עדיין נהנים מבירה קלילה, טעימה, עם קצף קטיפתי וארומה נהדרת. יש בירה טובה יותר להתחיל איתה את המסע המופלא בעולם הבירות?

בירה גרמנית - מבשלת ויינשטפן

מבשלת ויינשטפן, המבשלה הפעילה הותיקה ביותר בעולם כיום

אז מה למדנו עד עכשיו?

🍺 אל תאמינו לכל מיתוס

🍺 🍺 בירת חיטה לא מסוננת כמו ויינשטפן היא הזדמנות מצוינת להתנסות בבירות לא מוכרות. או אם תרצו – שער הכניסה לעולם שכולו קצף

🍺 🍺 🍺 “לחיים!” בגרמנית זה Prost, קחו, עלינו.

 

* אזהרה: מכיל אלכוהול – מומלץ להימנע משתיה מופרזת