איזו בירה היא הכוכבת האמיתית של חג המולד?

איזו בירה היא הכוכבת האמיתית של חג המולד?

לכל בירה יש את הסיפור המעניין שלה, אבל הסיפור של סטלה ארטואה הוא קסום במיוחד. הבירה שנוצרה במבשלה שקיימת עוד מימי הביניים, הושקה לראשונה בחג המולד, ומאז חוגגת יום הולדת בחג הקסום.

גם הציניקן הגדול בעולם יסכים שדצמבר הוא החודש המשמח בשנה. ההזמנות מהבלאק פריידיי כבר מתחילות להגיע, החג מלא בסופגניות ולביבות שמנמנות וטעימות, וסוף החודש מזמן מסיבות כיפיות בניחוח של חו”ל, בעיקר הודות לחג המולד והאווירה הקסומה שהוא משרה. תשאלו כל מי שראה “שכחו אותי בבית” או “אהבה זה כל הסיפור”.

“אבל מה הקשר של חג המולד לאחת הבירות הכי אהובות בישראל?”, ודאי תשאלו. ובכן –

כפי שאתם יודעים, סטלה ארטואה היא בירת לאגר משובחת, אם להשתמש בלשון המעטה. אתם בטח גם יודעים שהיא הגיעה אלינו מבלגיה וזכתה להצלחה מסחררת גם ברחבי העולם. אבל לא כולם יודעים שמי שהעניק לה את השם שלה ואת הסמל הכי מזוהה עמה, הוא חג המולד. מה הכוונה?

הבירה שנולדה בחג המולד

סיפור היצירה של בירת סטלה ארטואה מזכיר מאוד אגדת חג מולד. נחזור ברשותכם לשנת 1926. מבשלה קטנה ששכנה בעיירה קטנה בשם לובן בבלגיה, החליטה לייצר בירה מיוחדת לכבוד חג המולד ולפנק בה את התושבים המקומיים. למבשלה קראו ארטואה, על-שם סבסטיאן ארטואה, שרכש אותה במאה ה-18 והפך לבעליה.

אגב, אדון ארטואה לא היה חדש לעולם הבירות. 9 שנים לפני שרכש את מבשלת הבירה שהפכה בסופו של דבר למבשלת ארטואה, הוא מונה ל-Brew Master (מבשל בירה ראשי) על ידי גילדת המבשלים של העיירה לובן.

בחזרה לחג המולד 1926 – המבשלה החליטה לקרוא לבירה החדשה על שם כוכב חג המולד (“סטלה” בלטינית) ולשלב בו גם את שם המבשלה. התוצאה – בירת סטלה ארטואה, שמאז ועד היום מעטר כוכב חג המולד כל בקבוק שלה.

כך נולדה בירת סטלה ארטואה, הכוכבת של מבשלת ארטואה, בהשראת אורות הכוכבים המנצנצים, שמחת חג המולד ורוח הנתינה למשפחה ולקהילה מסביב. בעשרות השנים הבאות היא תהפוך מכוכבת מקומית לכוכבת עולמית ובסופו של דבר, לבירה הבלגית הנמכרת ביותר בעולם. סופרסטארית!

פרט טריוויה מעניין: המונח הלטיני למרים הבתולה (אמו של ישו) הוא “סטלה מאריס” – כוכבת הים.

ככה הבקבוק נראה לפני כמה עשרות שנים:

 

View this post on Instagram

 

One of our fans uncovered this #vintage bottle while renovating their home. What a find! #TBT #stellaartois #herestoperfection

A post shared by Stella Artois (@stellaartois) on

האגדה שנמשכת עד עצם היום הזה

אמנם מאז 1926 העיצוב עבר כמה תהפוכות, אבל הסמלים בהשראתם נוצרה סטלה ארטואה, נשארו. כדי להשלים את חווית השתייה של הבירה, ייצרו בסטלה ארטואה את כוס הצ’אליס (שפירוש שמה הוא “גביע שיכר”) היפהפייה שבה מוגשת הבירה.

שפתי הצ’אליס מעוטרות בזהב וגם היא נושאת את הכוכב המפורסם. בכל זאת, מסורת זו מסורת וסטלה ארטואה מוקירה את העבר שלה, שהפך אותה למה שהיא כיום – בירה שהיא סמל לאיכות ולסטנדרטים בלתי מתפשרים.

לאורך השנים דאגו בסטלה ארטואה לשמר את המתכון המקורי של בירת חג המולד, שהתבסס על תערובת שכללה זן אצילי של כשות בשם סאאז, לתת שעורה, תירס ומים טהורים שנשאבו ממקור מים מקומי.

בין אם זה דרך טקס המזיגה המדוקדק שלה, הכולל 9 (!) שלבים, הנייר המעוטר האוטם את הפקק לחלוטין כדי לוודא שחווית השתייה שלכם תהיה נקייה ומהנה ככל הניתן, או באמצעות הרכיבים שלה המקוריים שהרכיבו את המתכון המקורי מלפני 92 שנים. סטלה ארטואה היא בירה שמכבדת את העבר, ויודעת שהוא המפתח להצלחה בעתיד.