בירה למתחילים: המדריך המלא לבירות

בירה למתחילים: המדריך המלא לבירות

אם הברמן בפאב השכונתי הקבוע שאל אתכם בתמימות “אייל או לאגר?” שתי המילים נשמעו לכם כמו ג’יבריש ואתם מוצאים את עצמכם ממלמלים משהו כמו “תביא משהו כהה” – כנראה הגיע הזמן שתחדדו קצת את לקסיקון הבירות שלכם, ותצללו עמוק לתוך עולם עמוס בהיסטוריה ובטעמים. כל מה שרציתם לדעת על בירות ולא העזתם לשאול – אנחנו מתחילים.

מסע בזמן: איך בירה הגיעה לעולם

לפני שהבירה מילאה את הפאבים התל-אביביים, את מסיבות הגג ואת המקרר שלנו, היא קודם כל מילאה את בטנם של השומרים והבבלים, אז הכינו בירה במרקם גס וכבד. העדויות המוקדמות ביותר שניתן למצוא הולכות עד לתחילת המהפכה החקלאית, אי שם סביב 10,000 לפני הספירה. יש גם טוויסט “ישראלי” למקור הבירה, מאחר ורק לאחרונה התגלתה במערת רקפת שבכרמל מבשלת הבירה העתיקה ביותר, בה בישלו בירה כבר לפני 13,000 שנה – עוד גאווה ישראלית.

כמה אלפי שנים אחר כך, הבירה התגלגלה אל עבר יבשת אירופה של ימי הביניים, שם נאלצו למצוא תחליף ראוי למים העכורים – ומצאו אותו בבירה. מנזרים רבים באירופה, בעיקר בגרמניה ובבלגיה, הפכו ליצרנים של כמה מהבירות המפורסמות שאנו מכירים עד היום. הנזירים הרוויחו פרנסה, כוח חברתי בקהילות וגם גאווה מקומית.

לאגר, אייל או בירה לא מסוננת?כדי לצלול לעולם הבירות בהצלחה, יש 4 מושגי בסיס שחשוב שתכירו:

בירת אייל –  בירה המיוצרת בתסיסה עילית ומהירה, בטמפרטורת החדר האירופאית. עד המאה ה-19 רוב הבירות שיוצרו היו מסוג זה. בירת אייל מאופיינת בעושר של טעמים וארומות, החל מפירותיות קלילה ועד לטעמי קלייה של שוקולד וקפה.

בירת לאגר –  בניגוד לבירת אייל,בירת הלאגר עוברת תסיסה תחתית וארוכה בטמפרטורות נמוכות. רוב בירות הלאגר מאופיינות בחווית שתייה קלילה ומרעננת, צלילות מזמינה, מיזוג גבוה, טעימים נקיים יחד עם מרירות מאוזנת. מקורן של בירות הלאגר הוא מהמבשלות הבוואריות של סוף המאה ה-15.

בירה מסוננת/לא מסוננת –  בתהליך ההכנה, הבירה עוברת תהליך סינון של השמרים והמשקעים , מה שמעניק לה את מראה הצלול. בירה שלא עברה את תהליך הסינון הזה היא בירה לא מסוננת, ולכן יש לה צבע מעונן ומעורפל, והטעמים בה מודגשים יותר. מרבית בירות החיטה הן בירות לא מסוננות.השמרים הלא מסוננים מקנים שפע של ארומות וטעמים. לכן, בעת המזיגה מהבקבוק, מומלץ להתחיל מזיגה, לעצור אחרי ⅓ בקבוק, לערסל מעט את הבקבוק ולהשלים את המזיגה.

תסיסה כפולה – רוב הבירות עוברות תהליך תסיסה אחד. תהליך התסיסה הכפולה הוא תהליך שנפוץ בבירות הבלגיות. בתהליך זה מוסיפים לבירה המוכנה מקור נוסף של סוכר ושמרים, ומייצרים תהליך תסיסה שני. הליך זה מחזק את אחוז האלכוהול, מעשיר את טעם הבירה ואף מסייע להארכת זמן חיי המדף של המוצר.בלגיה, מעצמת הבירה הבלתי מעורערת

אי אפשר לכתוב מדריך לבירות מבלי לדבר קצת על מעצמת הבירות הבלתי מעורערת, המדינה בה תמצאו כמה מאות מבשלות בירה ועושר טעמים שלא נראה במקום אחר: בלגיה. ההתמחות של הבלגים היא בעיקר בבירות אייל מלאות מרקם ועושר, טעמים וסגנונות, והן נחשבות לבירות מהטובות בעולם. חלקן מבוססות על מתכונים של הנזירים מימי הביניים, עוד מהמאה ה-12.

דוגמה לבירה בלגית קלאסית היא בירת הוגרדן, בירת אייל שחובה להכיר.  הוגרדן היא בירת חיטה לא מסוננת, שעברה תסיסה כפולה ועשויה מ-100% חומרים טבעיים. הוגרדן מורכבת ממים, חיטה וכשות ייחודי, בתוספת לכמה רכיבים מעניינים כמו זרעי כוסברה (לא להיבהל, בבישול זה נותן סיטרוסיות מרעננת) וקליפת תפוזי קירסאו. שילוב הרכיבים הטבעיים יוצר בירה עם טעם מיוחד, קליל, הדרי ומרענן, שמחברת אותנו לטבע גם כשאנחנו בפאב במרכז תל-אביב.

רק מתחילים להכיר את עולם הבירות? סמכו עלינו, נסו הוגרדן